Žlučníkový záchvat je velice bolestivým a nepříjemným zážitkem. Někdy mu předchází pár týdnů nadýmání a nesnášenlivosti některých jídel. Většinou ale udeří nečekaně bez předchozího varování, často večer a v noci. Silné bolesti vycházejí ze střední části nadbřišku a z oblasti pod pravým žebrem. Břicho je celkově citlivé a tvrdé. Postižený je nucen často vracet a má zvýšenou teplotu.
Žlučníková kolika
Pokud to trvá více než 30 minut, je to už „rozjetá“ kolika. Léky už obvykle vytouženou úlevu nepřinesou. Nezaberou ani ty jinak účinné jako je například Isochol nebo Cholagol. Trochu uleví ledové obklady. Ale je načase vyhledat lékařskou pomoc.
Pomohou až v nemocnici
První lékař nás většinou vidí na pohotovosti. Žlučník začne zlobit většinou mimo obvyklé ordinační hodiny. Ten většinou navrhne hospitalizaci. Uleví až silné léky proti bolesti. Spasmoanalgetika, případně také opiáty. Na příjmu nás vyšetří ultrazvukem, v případě potřeby následuje i vyšetření CT. Odeberou nám krev na jaterní testy. Poté následuje klidový režim, infuze na zavodnění organismu a léky. A samozřejmě přísná dieta. Pár dní máme stejně jaksi „po chuti“. Pokud náš žlučník tato opatření nezklidní, léčba nezabere, skončíme na operaci. Již skoro ve všech případech se tyto operace dnes provádí laparoskopicky. Je to metoda pro pacienta šetrnější. Také výrazně zkracuje dobu nutnou k rekonvalescenci.
Jak problémům předcházet?
Kdo si těmto nepříjemnými zážitky projde, jistě si je nechce znovu zopakovat. A tak zprvu dodržujeme lékaři doporučenou nízkotučnou dietu. Když se trochu „otřepeme“ a trochu pozapomeneme, svádí nás chutě dietu porušovat. Není to ovšem dobrý nápad. Pokud to budeme přehánět a žlučník nebo po operaci zbylé žlučovody dráždit tuky, můžeme v nemocnici skončit znovu. Hodně důležitá je pravidelnost v jídle a také režimu našeho spánku. Pokud se stává, že nás budí bolesti břicha v brzkých ranních hodinách (mezi jednou a třetí), ukazuje to na špatnou funkci žlučníku a jater. Je to doba, kdy v našem organismu probíhají detoxikační procesy, ve kterých mají tyto orgány důležitou roli.
Co raději nejíst
Při problémech se žlučníkem dochází k jeho podráždění, pokud jíme pokrmy smažené. A také tučné. Vynecháme i čokoládu, ořechy, máslo, mléko a mléčné výrobky. Také vejce, fazole, cibuli a hodně kořeněná jídla. Odborníci doporučují konzumovat nekynuté pečivo, rýži, obilniny, těstoviny, ovesné vločky, bramborovou kaši, tvaroh a sýry tvarohového typu.