Do Bretaně za ústřicemi, památkami, i svébytnou kulturou


Nejzápadnější provincií Francie je poloostrov Bretaň, jehož skalnaté břehy a písčité pláže omývá Atlantský oceán. Místo se právem pyšní nedotčenou krajinou, s absencí továren, ale čilým rybolovem, který je velkým přínosem pro zdejší kuchyni. Jedním z rybářských přístavů je městečko Saint-Malo, jež kdysi bývalo sídlem pirátů a leží v blízkosti žulového přílivového ostrova Mont-Saint-Michel. Právě zde se nachází řada klášterních budov z 11.-16. století a také opevnění ze 13.-15. století. Celý ostrov je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Setkáte se zde ale i kvalitním venkovským kulturním bohatstvím, které Bretonci stále opečovávají. Jsou to hlavně původní řemesla, jako řezbářství, hrnčířství a zakoupit zde můžete i tkané výrobky, kožené zboží, nebo potraviny místní produkce.

mořské plody na ledu

V západní Bretani se také setkáme s na světě ojedinělými farními dvorci. Jsou to areály obehnané kamennými zdmi, v jejich středu stojí kostel, kostnice, hřbitov a také kalvárie, která měla připomenout poutníkům utrpení Ježíšovo. Ty nejznámější najdete ve vesnici Guimiliau. V této oblasti se také běžně setkáte s keltskou kulturou. Ta je patrná například v městečku Carnac, kde budete překvapeni množstvím megalitických památek v podobě menhirů, hrobek a dalších zajímavých kamenných útvarů. 
mont st michel 

Nezapomeňte zde ochutnat skvělé a všudypřítomné plody moře, které jsou překvapivě poměrně levné. Dopřejte si klidně čerstvé ústřice, krevety, langusty, nebo mandlovky, které se zde jedí obvykle spolu s křupavou bagetou, máslem a velmi oblíbenou domácí majonézou. A protože jste v kraji šampaňského, ani to nesmí při vašem gastronomickém zážitku chybět.

Bretaň má svoje osobité kouzlo a nádherné přírodní scenérie, které stojí za to vidět. Vy, kteří chcete z tohoto poloostrova vidět co nejvíce, volte raději jarní nebo podzimní období, kdy se vyhnete horku i většímu počtu turistů.