Kdo by se netěšil na léto. Období prázdnin a dovolených. Těšíme se, že vyjedeme za poznáním a odpočinkem. K létu, ale patří riziko menších či větších úrazů a zdravotních potíží. Stačí, když se vydáme do lesa na houby nebo jen tak na procházku. Jaká rizika nám hrozí? Při sběru hub, je to především otrava. Zvlášť malé děti, které houby neznají, ale za to s chutí vše ochutnávají, jsou rizikovou skupinou. Pokud tedy vezmete děti na houby, měli byste být opatrní. Riziko u malých dětí je ochutnávání různých bobulovin. Některé plody jsou tvarem i barvou lehce zaměnitelné s jedlými plody z našich zahrádek.
Výjimečné není ani uštknutí zmijí. Nepatří mezi časté případy, ale stát se samozřejmě může, zvlášť pokud se pohybujete na sluncem vyhřátých loukách. Zmije je většinou plachá, ale pokud na ni nedopatřením šlápnete, zaútočí. Pokud už se vám něco takového stane, končetinu znehybněte, abyste zamezili dalšímu šíření jedu do těla a vyhledejte co nejrychleji lékařskou péči.
Ani podvrtnutí kotníku není příjemnou záležitostí. Tento úraz nás sice nijak na životě neohrožuje. O to více je bolestivý. Snažte se postiženému poskytnout oporu, aby končetinu zatěžoval co nejméně. Až se dostanete domů nebo ubytovacího zařízení, otok na noze ledujte a stáhněte elastickým obinadlem. Můžete použít mast s obsahem ibuprofenu. Abyste se příště této nepříjemnosti vyvarovali, noste obuv, která vám dostatečně zpevní nohu.
Můžete se setkat se zlomeninou. Zlomeninu musíte vždy zafixovat. Při každém zbytečném pohybu totiž bude zlomenina bolestivější a bude narůstat otok. Nejúčinnějším řešením je vyrobit dlahu a pacienta dopravit k lékaři. V případě otevřené zlomeniny musíte vždy nejdříve zastavit krvácení.
Buďte při všech prázdninových aktivitách opatrní. Pokud se přeci jen setkáte s nějakým zraněním, snažte se situaci vyřešit bez zbytečného panikaření.