Není žádným tajemstvím, že ženy zkrátka horší postavení v práci mají. To je fakt, mnoha průzkumy dokázaný. Česká společnost na tom není o nic lépe, kromě horších platů za stejnou práci mají ženy mnohdy i ztížené podmínky v práci, zvláště, pokud si chtějí založit rodiny. Někteří šéfové zkrátka netolerují mateřské dovolené a žena tak například musí při pohovoru uvádět, kdy a jestli bude mít nějaké děti, či je plánuje. Na tom mají Češi ještě hodně co zapracovat. Co se týče sexuálního obtěžování a násilí proti ženám, nejsme také vůbec na místě, kdy bychom se mohli chlubit. Drtivá spousta žen zažije ze strany svého partnera nebo kamaráda útok, narážky nebo dokonce je i znásilněna. Spousta lidí si myslí, že znásilňují jenom predátoři, ale to vůbec není pravda – mnohdy jsou to lidé nám blízcí.
Proč je proti tomu tolik odporu?
Například některé herečky ve Francii udělali antikampaň. Tvrdí, že pochlebování a komplimenty a pozornosti zkrátka k seznamování patří a jestli je některé ženy nesnáší, to je jejich věc, ale neměly by stahovat dolů i je, tedy takové ženy, které mají takové libůstky rády. Co je ale strašně moc špatně na této „antikampani?“ Zvláště mizerná interpretace celého významu #meToo, která nejspíše plyne z nedostatků v anglickém jazyce. Nejedná se totiž o neškodné komplimenty a pochlebování, ale o oplzlé vtípky, obtěžování, šahání pod sukni a podobné věci. Někteří muži se brání tím, že žena si o to říká sama – hlavně že potom ti samí muži nadávají na islamisty a migranty, kteří se dle nich „neumí ve slušné společnosti chovat“.
Všechno je to možná až příliš kontroverzní pro starou mysl, avšak taková kampaň pomalu mění společnost. Amerika si pomaličku uvědomuje, že je třeba, aby rovnost v zákoně byla rovností ve skutečnosti. Možná je to jenom fáze, která se za pár let rozplyne a nikdo po ní už nevzdechne, kdo ví.